افسر

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
آخرین نظرات
نویسندگان

۲۱ مطلب توسط «محمد قائمی راد» ثبت شده است

۱۳۹۳/۰۵/۰۷

تلخیص بیانات در دیدار مسئولان و سفراى کشورهاى اسلامى

بسم‌الله‌‌الرّحمن‌الرّحیم‌
عید فطر عید امت واحده است :اَلَّذى جَعَلتَهُ لِلمُسلِمینَ عیدا؛ معناى این، نگاه امت‌سازِ اسلام است. تعالیم اسلامى را که انسان مشاهده میکند، تلاش براى ایجاد امت واحده محسوس است. امت اسلامى متفرق است، نه به‌معناى تفرق نحله‌هاى مسلمان که این طبیعى است، منافاتى هم با تشکیل امت واحده ندارد.

آنچه مسلمانان را جدا کرده است، انگیزه‌هاى قدرت‌طلبانه است؛ کشورهاى مسلمان میتوانند از این انگیزه‌ها عبور کنند. این برعهده‌ى نخبگان سیاسى و دارندگان مناصب حکومتى است. اگر این بشود، قدرتى به‌وجود خواهد آمد که از همه‌ى قدرتها  فراتر خواهد بود؛ که خواهد توانست از حقوق یک و نیم میلیارد مسلمان دفاع کند.

چرا متجاوزان به صِرف اینکه دستشان به سلاح میرسد، به خودشان حق میدهند به یک کشور اسلامى تجاوز کنند. دیدید تظاهرات را در کشورهاى غربى؛ این به اندازه‌اى است که سانسورهاى پنهان اجازه میدهد. حقیقت تلخ‌تر است؛ درعین‌حال چطور مردمى را که از اسلام بهره‌اى ندارند تکان میدهد.

اما دنیاى اسلام، این توان را ندارد که در مقابل این تجاوز عکس‌العمل نشان بدهد. قدرتهاى مستکبر هم که از حضور صهیونیسم در قلب خاورمیانه راضى‌اند و مقاصدى را از این راه دنبال میکنند، نه فقط حمایت از مظلوم نمیکنند، بلکه از ظالم حمایت میکنند. وظیفه‌ى دنیاى اسلام است که کارى بکند.

بفهمانید به دشمنان که دنیاى اسلام در مقابل سبعیت آرام نمى‌نشیند. ما با اختلاف‌نظرهایى که ممکن است با دولتهاى اسلامى در زمینه‌هاى گوناگون داشته باشیم، باید در این امر از آن ها صرف‌نظر کنند. امروز غزه، مسئله‌ى اول دنیاى اسلام است. این [است] که پیغمبر فرمود: مَن اَصبَحَ وَ لَم یَهتَمَّ بِاُمورِ المُسلِمین فَلَیسَ بِمُسلِم. مردم، دولتها بالخصوص، بایستى به فکر بیفتند. دو کار انجام بگیرد: یک کار کمک به مظلوم به معناى فراهم کردن امکانات حیاتى آنها است. آنها به غذا، دارو، بیمارستان، آب، برق، بازسازى احتیاج دارند. به سلاح هم احتیاج دارند؛ دشمن میخواهد دست اینها را از سلاح خالى کند، تا هروقت اراده کرد حمله کند.

وظیفه‌ى دوم، مقابله با کسانى است که این ظلم از آنها سر میزند؛ انسان حیرت میکند از بى‌شرمىِ اینها، که براى کشتن مردم غیر نظامى استدلال ارائه میدهند! فقط اینها نیستند، هرکسى حمایت میکند، اعم از مسئولین کشورهاى مستکبر، یا مجامع عمومى مثل سازمان ملل، با سکوت، یا با حرفهاى غیر منصفانه‌، شریک جرم است. دنیاى اسلام موظفند با اینها معارضه کنند؛ و اگر میتوانند برخورد اقتصادى بکنند، برخورد سیاسى بکنند.

ملت ایران در این میدانها با عزم راسخ مى‌ایستد. در قبال این تجاوز دچار رودربایستى نمیشود. جمعه‌ى آخر رمضان، ملت ایران صداى بلند خود را به گوش دنیا رساندند. این واجبى بود که ملت ایران از عهده‌اش برآمد؛ هر کار دیگرى هم لازم باشد، این ملت ملتِ مستحکم است. ان‌شاءالله‌ آرمانهاى این ملت و آرمانهاى امت اسلامى محقق خواهد شد.

والسّلام علیکم و رحمةالله‌ و برکاته

گذشت و می گذرد فرصتی اگر مانده

بگو که می شنوم صحبتی اگر مانده

بگو -به حرمت عهدی که بسته ایم قسم-

که مانده ای سر آن، حرمتی اگر مانده

شبیه غربت آن شب که پیش هم بودیم

دوباره نیز بیا قربتی اگر مانده

همیشه در پی هرکس به هر کجا رفتی 

به خود بیا و به من، غیرتی اگر مانده

بگو اگرچه نگاهت نگفته هم گویاست

بگو که می شنوم صحبتی اگر مانده

تلخیص خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر

بسم‌الله‌‌الرّحمن‌الرّحیم‌

مردم ما کسب فیض کردند از ماه مبارک رمضان، مجالس در سرتاسر کشور‌ گسترده بود. این توجهات، مایه‌ى نزول فیض است. در پایان ماه هم حرکت عظیم ملت در روز قدس [بود]، که خروش این ملت را با صداى بلند به جهانیان اعلام کرد. اینکه در دعاى ماه مبارک رمضان از خداى متعال میخواهید که شما را فائز به جنت کند، معناى آن همین است که این اعمالى را که تجسم اخروى آن، بهشت موعود الهى است، نصیب شما بشود؛ و‌ شد. افطارىِ ساده و همگانى رایج شده است. سال گذشته از مردم خواهش شد که تشریفات افطار را کم کنند، کمیت ضیافت‌شوندگان در افطار را افزایش بدهند؛ امسال در مراکز عمومى، مردم همت کرده‌اند و این کار را توسعه داده‌اند. این‌جور چیزها را - که در شکل دادن به سبک زندگى اسلامى تأثیر میگذارد - توسعه بدهید.

روز قدس هم روز بزرگى بود؛ در هواى گرم، مردم ما با دهان روزه، بخصوص بانوان با حجاب، در زیر چادر، با کودکان به راهپیمایى آمدند. یک ملت وقتى بخواهد زنده بودن خود را نشان بدهد، در یک چنین جاهایى نشان میدهد.

بسم‌الله‌‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خود و همه‌ى ملت ایران را توصیه میکنیم به رعایت تقواى الهى. در همه‌ى زمینه‌ها تقوا منشأ اثر است.

امروز قضیه‌ى اول جهان اسلام غزه است؛ شاید بشود گفت قضیه‌ى اول دنیاى انسانیت است. سگ هارى به انسانهاى مظلوم حمله کرده است؛ بشریت باید عکس‌العمل نشان بدهد.

سه نکته در باب مسئله‌ى غزه گفتنى است: اول این که آنچه سردمداران صهیونیست انجام میدهند، نسل‌کشى است، و مجرم و پشتیبانان باید در سطح جهانى مجازات بشوند. مجازات اینها چیزى است که دلسوزان عالم باید مطالبه کنند؛ مرور زمان هم شامل آن نمیشود. چه در رأس قدرت باشند، چه آن‌وقتى که از قدرت برکنار شدند؛ هم مرتکبان این جنایات، هم آن کسانى که دارند پشتیبانى میکنند.

دوم این که قدرت مقاومت مردمى را که پاى حرف حق خودشان ایستاده‌اند، ببینیم. مردمى محصور از همه‌طرف، در یک نقطه‌ى کوچک و محدود و هیچ‌کس به آنها کمک نمیکند. این مردم در مقابل یک دشمن مثل رژیم صهیونیست و رؤساى آن قرار گرفته‌اند و آنها هم بدون هیچ ملاحظه‌اى شب‌وروز دارند میکوبند؛ این درس است. این نشان میدهد که قدرت مقاومت انسان، از آنچه ما در ذهن خودمان تصور میکنیم، بمراتب فراتر است. قدرت خودمان را بشناسیم. انسانها این‌جور قدرتمندند؛ که یک عده مردم - حدود یک میلیون‌وهشتصد هزار انسان - در چهارصد پانصد کیلومتر مربع زمینِ محصور، در عین حال ایستاده‌اند. سرانجام هم اینها پیروز خواهند شد. تا حالا هم دشمن، مثل سگ پشیمان است، نمیداند چه کار کند: برگردد، آبرویش میرود؛ ادامه بدهد، کار سخت‌تر میشود؛ لذا مى‌بینید همه‌ى مجرمان عالم دست‌به‌دست هم داده‌اند که آتش‌بس را بر غزه تحمیل کنند. تا الان هم گیرکرده، بعد از این هم همین ‌[طور] خواهد بود.

سوم این که سردمداران استکبار میگویند باید حماس و جهاد را خلع سلاح کنیم. یعنى اینها تعدادى موشک دارند که در مقابل دشمن لااقل از خودشان مختصرْدفاعى بکنند، همین را هم باید بگیریم؛ اصلاً باید فلسطین جورى باشد که هر وقت دشمن اراده کرد بتواند حمله کند. به‌عکس، همه‌ى دنیا و بخصوص دنیاى اسلام، موظفند به تجهیز فلسطین کمک کنند.

والسّلام علیکم و رحمةالله‌ و برکاته‌

 

مـا از بـهـار دلـزده و رو گـرفــتــه ایـم

با برف های روی زمین خو گـرفته ایم

آرامش است چاره ی ما بـاد در گـذر

ماکشتی شکسته ی پهلوگرفته ایم

خورشید بر حوالی اقـلـیـم مـا مـتـاب

ماانس باهمین گل شب بوگرفته ایم

ماسالخورده ایم که دست ازمقاومت

بـرداشـتـیم و بر سر زانو گـرفـتـه ایـم

آقـا بـه شرط حـفـظ مـوازین قیام کن!

ما هرکه رفت سمت هیاهوگرفته ایم


تلخیص بیانات در دیدار دانشجویان

01/05/1393